EFA

EFA Way / 11 Street name / Hotline: 214 501 1000 / info@efaway.cz

Your way to

financial independence

Pomalá hra - klasický problém dnešního golfu

Již delší dobu neplatí v našich končinách názor, že golf je hra milionářů a obyčejný člověk si nemůže dovolit s tímto sportem začít. Přestože rychlý nárůst nových hráčů v poslední době poněkud stagnuje, golf si stále získává značné množství příznivců, kteří absolvují různé kurzy a úspěšně získávají Osvědčení pro hru na hřišti (dříve "Zelená karta") S tímto certifikátem poté dychtivě vyrážejí do golfových resortů, jejichž počet neustále přibývá. Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, avšak s tímto faktem souvisí jeden zásadní problém, který není aktuální pouze u nás. Jak již samotný název článku napovídá, jedná se o pomalou hru. Někdo si může říci, že se jde pouze o banalitu, se kterou se dá snadno vypořádat, ale opak je pravdou.

Jsem přesvědčený, že většina z nás se s tímto problémem již setkala nebo se rozhodně během své golfové dráhy brzy setká. Hlavní příčinu vidím v tom, že lidé nejsou ve svých golfových začátcích dostatečně obeznámeni s tím, že plynulost hry je jedním ze základních pravidel, které bychom měli během naší snahy o získání co nejlepšího skóre dodržovat. Musíme si uvědomit, že přestože se golf hraje na celkový počet odehraných ran, valná většina turnajů funguje na principu stablefordových bodů. Pro ty, co by případně nevěděli, o co se jedná, zde je stručné vysvětlení: Namísto toho, abychom sečetli údery na všech jamkách a zapsali si tak do scorekarty celkový výsledek, snažíme se během hry nastřádat co největší počet bodů. Jejich množství závisí na výsledku, který na jednotlivých jamkách odehrajeme při zohlednění našeho aktuálního handicapu.

Jen pro představu, pokud máme handicap 54 a jamku zahrajeme 3 údery nad par, získáváme za ní 2 body. Každý úder pod tuto normu nám zajistí jeden bod navíc a naopak. Logicky tedy za 5 úderů nad par žádný bod nezískáme. Není tedy sebemenší důvod, pokud jsme tuto hranici překročili, abychom se snažili jamku za každou cenu dohrát. Stejně už nemůžeme žádné body získat a tím si vylepšit své skóre, tak proč se trápit. Člověk se tím spíše dostane pod psychický tlak a je značně frustrován z toho, jak mu na konto naskakují zbytečné údery navíc.

Moje rada je v tomto případě velice prostá: Pokud víme, že již nemůžeme na jamce uhrát žádný bod, jednoduše sebereme míček a políčko ve scorekartě proškrtneme. Není to žádná ostuda a my můžeme s čistým svědomím, že zbytečně nezdržujeme hráče za námi, v klidu vyrazit vstříc dalším golfovým dobrodružstvím. Pokud se nám zadaří, není nijak složité tuto drobnou ztrátu smazat. Zajistíme si tím lepší plynulost hry, méně nervů z hráčů věčně čekajících za námi a rozhodně větší šanci na zahrání solidního výsledku. Přeci jen jde o to, abychom si hru co nejvíce užili, tak proč si zbytečně komplikovat život. A jak jsem již jednou zmínil, škrtnutá jamka rozhodně není žádná ostuda a popravdě působí ve scorekartě o moc lépe než výsledek 10 úderů a více.

Autor: Martin Lípa – PRO golfový trenér, říjen 2015

Soubory ke stažení

Stáhnout

Kontaktujte nás